Церква Святої Покрови

Церква Святої Покрови

Церква Святої Покрови

Церква Святої Покрови (повна назва — Церква Святої Покрови опіки Матері Божої) — пам’ятка архітектури національного значення в Бучачі на вул. Галицькій, 23. Відома неповторними скульптурами Іоанна Георга Пінзеля. Зведена — 1763—1764 p., або (інші джерела) у 1755 р. архітектором А. (Й.) Шильцером (деякі дослідники приписують авторство Бернарду Меретину). Побудовано її біля місця, де стояла старенька дерев’яна церква. Микола Василь Потоцький наказав її розібрати та вибудувати нову — кам’яну. Після його смерті представники бучацького кагалу вели судовий процес з парафіянами церкви через відібрання в них невеликої частини земельної ділянки під будівництво церкви.

Церква Святої Покрови за австрійських часів після смерті пароха Якова Борисикевича парафіян церкви разом з парафіянами церкви св. Михаїла прилучено під керівництво о. Лукаша Мостовського, по смерті якого 1798 року обидві парафії приєднані до парафії церкви св. Миколая.

Церква Святої Покрови оточена кам’яним муром. Стиль архітектури церкви нагадує пізнє бароко. У головному вівтарі є ікона («образ») св. Покрови в срібних ризах та позолоті. Вважається, що цю ікону привіз Микола Василь Потоцький з Молдавії.

За спогадами конюшого М. В. Потоцького Івана Ясколовського, під час наполеонівських війн влада Австрійської імперії забирала золоті та срібні речі з храмів. З церкви Покрови бучацький війт Чекановський хотів знати з ікони Покрови срібні шати, але йому задерев’яніла рука. Те саме сталось з іншим чоловіком, який хотів це зробити. Більше спроб не було.

1815 року в церкву влучила блискавка, знищила оздоби головного вівтаря. 29 липня 1865 року під час великої пожежі в Бучачі майже все місто згоріло, в т. ч. й Церква Святої Покрови. Її було швидко відновлено за сприяння тодішнього греко-католицького пароха Бучача о.Михаїла ). Під час Першої та Другої світових воєн церкву, зокрема, баню, пошкодили, (після ремонту йому надали іншої форми), згодом відбудували. Церква діяла до 1956 р., пізніше тут зробили склад РайСТ.

У 1960–1985 St._Pokrova_ch.,_Buchachроках багато художніх цінностей перекочували з церкви до Тернопільського обласного краєзнавчого музею, дещо між людей.

Церква Святої Покрови 

1990 року почали відбудову Церкву Святої Покрови пам’ятки. Під час розкопування дзвонів із підвалів було викопано також рештки 148 осіб, (в тому числі багато дитячих) зі слідами насильства; загиблі  — жертви НКВД.

Церква Святої Покрови – старі фотографії


 

Церква Святої Покрови – сучасні фотографії(Visited 794 times, 1 visits today)