Фігура Св.Яна Непомука

Фігура Св.Яна Непомука

Фігура Св.Яна Непомука

Придорожня фігура св.Яна Непомука

Придорожна фігура св. Яна Непомука (1750р.) була споруджена у Бучачі в час, коли у місті будувалася ратуша. Фігуру святого та двох ангелів виконав скульптор Іоан Георгій Пінзель.Її відносять до ранніх робіт майстра. Фундатором її був тогочасний власник міста Микола Потоцький. Фігури св.Яна Непомука та Богородиці,що з’явилася у Бучачі в середині ХVIII століття, були своєрідними покровителями-оберегами нашого міста, мали боронити Бучач, його жителів та гостей від різного лиха. Про це кажуть і написи  на постаментах під цими фігурами.Про одну з тих скульптур і піде мова далі.

До речі, у ХVIII ст. культ Яна Непомука був доволі поширений на західноукраїнських землях. Фігури та зображення святого були у багатьох храмах, зокрема в Бучачі, Олеську, Городенці. Появу цього святого на наших землях можна прив’язати до таких факторів: тут працювали чеські скульптори, у яких св. Ян Непомук   був дуже популярний, адже там він народився і жив.

Статуя Святого Яна Непомука в Бучачі — пам’ятник чеському святому Яну Непомуку (Непомуцькому), розташований у лівобережній частині міста неподалеку від пам’ятника Ісусу Христу за кілька метрів нижче «цісарської» дороги Бучач — Струсів — Тернопіль (тепер частина автошляху Н18).

Фігура Св.Яна Непомука

Фігуру святого Яна Непомука було споруджено у 1750 році на тодішній околиці міста при роздоріжжі в напрямку до Тернополя і Чорткова. В ті часи міст через річку знаходився трохи вище нинішнього і  роздоріжжя було навпроти фігури святого (де палильня заводу «Астрон»). Це зараз скульптура стоїть нижче дороги і спиною до неї, бо на сьогоднішній день дороги та роздоріжжя, які є тепер,  прокладені пізніше, тому все зміщено.  А тоді, у ХVІІІ столітті, фігура розташовувалась прямо над шляхом, а святий бажав вдалої подорожі мандрівникам, які покидали місто. До речі, спорудження саме цієї скульптури видається невипадковим, адже в католицькій вірі св.Ян Непомук є добре шанованим і вважається покровителем подорожуючих.

  Фігура Св.Яна Непомука

Фігура була однією з перших робіт Пінзеля, а її фундатором, як і будівництва ратуші в Бучачі, був тогочасний власник міста Микола Потоцький.

Ось така фігура виглядала до відновлення (фото Сергія Криниці):

Фігура Св.Яна Непомука

Скульптуру було знищено після Другої світової війни у 1947 році, в повоєнні часи войовничого атеїзму. В ті часи радянська влада особливо не церемонилась з проявами релігійності. Якщо храми перетворювали на склади, клуби, спортзали і т.д., то такого типу придорожні фігури просто знищувались.  Її скинули з постаменту і розбили, те ж саме зробили з ангелами. Люди, що жили по сусідству, зберегли частини фігур (голови святого та ангелів). Але самі фігури було втрачено.Залишки розбитої скульптури, зокрема голови святого і ангелів, людям, що жили поруч, вдалось зберегти. Те що залишилось від оригінальної роботи Пінзеля зараз зберігається в Успенському костелі.

 

Фігура Св.Яна Непомука

  2007 року тернопільський скульптор (уродженець Язловця) Роман Вільгушинський на замовлення підприємця і жертводавця В.Бабали зробив точні копії робіт Пінзеля, і  восени їх було встановлено на придорожньому постаменті, а освячено 28 травня 2008 року.

 

Фігура Св.Яна Непомука

                    Історична довідка.

 Святий  Ян Непомук народився неподалік Праги. Правда рік його народження точно не відомий. Освіту здобував в університетах Праги та Подуї. З 1380 р. був священником в храмах Праги та Вишеграду. В цей час Чехія перебувала в складі священної Римської імперії, де правили німецькі імператори. Ян Непомук загинув мученицькою смертю 20 березня 1393 року. Після жорстоких тортур його було скинуто  З Карлового мосту в Празі у річку Влтаву. Вбили його за наказом імператора Вацлава IV Люксембурського.

Існує дві версії,чому віддано такий наказ. Перша- Ян Непомук, як генеральний вікарій Празької митрополії, був противником політики імператора щодо реквізицій церковного майна та  не шанування канонів церкви. Інша версія- нібито Ян Непомук був сповідником дружини імператора, а коли імператор хотів довідатися від нього її гріхи, то сповідник не видав таємницю сповіді. Тіло святого Яна Непомука спочиває в катедрі св. Віта у Празі. В західній церкві святий є патроном  доброї сповіді, сповідників та подорожніх.

Матеріал підготовлено за допомогою Миколи Козака, вчителя історії,працівника краєзнавчого музею.

Фігура Св.Яна Непомука. Фотографії


Фігура Св.Яна Непомука.Фотографії. Посвячення. 28,05,2008


(Visited 437 times, 1 visits today)