Творчість Пінзеля

Творчість ПінзеляТворчість Пінзеля

Довгий час історики мистецтва вважали скульптора легендарною особистістю, а його твори приписували різним авторам. Творчість Пінзеля, певні риси його творчості можуть бути свідченням і того, що він бачив роботи Мікеланджело, й гіпертрофацію та гротеск ренесансного італійського титанізму.

У обличчях своїх ангелів він відтворив вловлену моральну і сексуальну двозначність усмішки атлета-підлітка «Давида» Донатело та хлопчика-мужчини «Давида» Мікеланджело. Ба більше – інколи закрадається підозра, що він якимось дивним чином трансформував не тільки карнавальну традицію мистецтва del arte своїх сучасників, великих Карло Гольдоні (1707-1793), Карло Гоці (1720-1806), з її гіпертрофацією, яка на своїй вершині перетворюється на іронію карнавалу. Без венеційської карнавальної, однак моторошної комедії масок тут явно не обійшлося. Чого варті хоча б обличчя ангелів Пінзеля – з одного боку блаженний усміх, а з іншого – вишкірена личина.

Більшість дерев‘яних скульптур було знищено в радянські часи, а ще багато фігур вивезено за кордон, які осіли в приватних колекціях.

Завдяки старанням Возницького, першу виставку робіт маловідомого Пінзеля відкрили у 1987 році в «Олеському замку». Після цього виставка помандрувала до Москви, до Праги, до Польщі.

Пінзель творив небувалі речі, яких не мала жодна школа Європи. Скульптури Майстра вражають динамікою, яскравим відображенням емоцій. Вони наче летять у просторі, виконуючи чудернацькі рухи.

«Такої духовності, внутрішнього життя не має ні один скульптор того часу, по рівню майстерності він другий після Мікеланджело» – відмічає Борис Возницький.

Зараз роботи Пінзеля зберігаються, в Баварському національному музеї Німеччини, в Польщі.

А найбільша колекція творів Пінзеля знаходиться у Львівській галереї мистецтв. У постійній експозиції виставлено 30 фігур. У сховищах близько двох з половиною тисяч.

Роботам Пінзеля, створеним у стилі пізнього рококо, властива значна експресія та динаміка. Основними матеріалами у творчості скульптора були дерево та камінь. Пінзель – геніальний майстер монументальної релігійної скульптури, наголошував за життя Борис Возницький, який не дожив до омріяної події – відкриття виставки у самому Парижі.

Творчість Пінзеля високо ціниться сучасниками.
Варто зазначити, що 2007 рік був проголошений роком Іоана Георга Пінзеля у трьох областях України – Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській.

Нагадаємо, виставка скульптур Пінзеля в Луврі експонувалася з 21 листопада 2012 року до 25 лютого 2013 року. У Луврі було представлено 27 творів скульптора з чотирьох музеїв України. Переважну більшість робіт, які складають основу експозиції, надано з колекції Львівської національної галереї мистецтв (15 скульптур). Також експонуються твори з Тернопільського обласного краєзнавчого музею (7 робіт), Тернопільського обласного художнього музею (2 роботи) та Музею мистецтв Прикарпаття, м. Івано-Франківськ (3 роботи).

Виставка українського барокового скульптора Пінзеля у Луврі – це втілення мрії Бориса Возницького (багаторічного директора Львівської національної галереї мистецтв), який був першовідкривачем його творчості, рятівником спадщини, її дослідником та автором численних наукових публікацій про великого Майстра, людиною, яка відкрила світові геніального скульптора. Б.Возницький створив «Музей сакральної скульптури ХVІІІ ст. Творчість І.Г.Пінзеля», який є відділом Львівської національної галереї мистецтв.

IMG_1224

Бучацька ратуша

 

 

IMG_6073

 

Церква Святої Покрови

Recoverd_bmp_file(22)

 

Бучацький костел

DSCF1578

 Фігура Св.Яна Непомука

 

Foto-073

Придорожня Фігура Богородиці

IMG_4577

Скульптура Св. Онуфрія

(Visited 1 908 times, 1 visits today)